DOMOWE SPOSOBY NA ROZSTĘPY

Istnieje wiele domowych sposobów na rozstępy.  Najczęściej polegają one na natłuszczaniu skóry albo na złuszczaniu skóry.

Brak dowodów naukowych na skuteczność terapii rozstępów za pomocą olejków naturalnych takich jak oliwki/oleju z oliwek, oleju z migdałów czy masła kokosowego[1].  Podobnie brak dowodów na skuteczność kwasu hialuronowego czy peelingów w terapii rozstępów.

Oczywiście jeżeli ktoś się uprze to domowe sposoby na rozstępy może stosować.  Jednak czy warto poświęcać czas i trud na to co według współczesnej wiedzy naukowej jest nieskuteczne?

Pamiętajmy również o tym, że czasami możemy sobie zaszkodzić stosując substancje groźne jak np. Retinoid i niektóre pochodne której w wyższych dawkach mogą uszkodzić płód podczas ciąży i przenikać do pokarmu podczas karmienia piersią.

Od kilku lat istnieje konsensus, co do najskuteczniejszej nieoperacyjnej metody leczenia blizn za pomocą 100% żeli silikonowych. Skuteczność i bezpieczeństwo żeli silikonowych potwierdzono w wielu badaniach klinicznych. Niestety brak odpowiednich badań i jednorodnego stanowiska w sprawie leczenia i profilaktyki rozstępów. Udowodniono, że struktura i budowa blizn oraz rozstępów jest bardzo podobna.

Na rynkach światowych coraz bardziej popularne są preparaty silikonowe, które stanowią zaawansowaną, nowoczesną metodę, zapobiegania i terapii rozstępów.

Podsumowując, jak się pozbyć rozstępów?

  • Po pierwsze starajmy się zapobiegać ich powstaniu. Służą ku temu preparaty stosowane bezpośrednio na skórę – np. ROSILImed Krem, ROSILImed Serum, zawierające farmaceutyczny silikon, wyciąg wąkroty azjatyckiej. 
  • Po drugie zadbajmy o istniejące rozstępy. W obu przypadkach warto działanie kremów, olejków i serum wspomóc delikatnym masażem.

Na polskim rynku ROSILImed jest jednym z pionierów silikonowych preparatów na rozstępy. Produkty pod marką ROSILImed są wyrobami medycznymi klasy I.


[1] K. Korgavkar1 and F. Wang, Stretch marks during pregnancy: a review of topical prevention. British Journal of Dermatology (2015) 172, pp606–615