Jak się pozbyć rozstępów?

Jak się pozbyć rozstępów?  Od kilku lat istnieje konsensus[1], co do najskuteczniejszej nieoperacyjnej metody leczenia blizn za pomocą 100% żeli silikonowych.  Skuteczność i bezpieczeństwo żeli silikonowych potwierdzono w wielu badaniach klinicznych[2]. Są one hypoalergiczne i działają miejscowo zapewniając właściwe nawilżenie skóry i wspierając naturalne procesy zapobiegania i leczenia blizn.

 

Niestety najwybitniejsi dermatolodzy nie są zgodni co do uniwersalnej metody zapobiegania i leczenia rozstępów.  Zatem jak pozbyć się rozstępów? Wielu z naukowców lekarzy uważa, że rozstępy, które wykazują podobieństwo do blizn[4], należy usuwa, niweluje, zmniejsza widoczność tak jak blizny[3] a więc używając 100% preparatów silikonowych w formie olejku albo żelu.

Inni uważają za korzystne używanie kremów zawierających między innymi roślinny wyciąg z wąkrot (wąkrotki) azjatyckiej[5].  Może być on łączony z innymi składnikami np. z silikonem.

 

W wielu pracach naukowych zwrócono uwagę na korzystny wpływ delikatnego masażu, najlepiej w połączeniu z aplikacją wybranego leku10,4.  W przypadku ciąży należy być szczególnie ostrożnym i delikatnym w wykonaniu masażu, aby nie spowodować przedwczesnych skurczy porodowych.

Brak dowodów naukowych na skuteczność terapii rozstępów za pomocą olejków naturalnych takich jak oliwki/oleju z oliwek, oleju z migdałów czy masła kokosowego[6].  Podobnie brak dowodów na skuteczność kwasu hialuronowego czy peelingów w terapii rozstępów.

Retinoid – treintoina może być stosowana do terapii rozstępów, ale nie wolno jej stosować w ciąży.  Posiada liczne działania uboczne i należy ją stosować po zakończeniu ciąży i karmienia piersią jako metodę drugiego rzutu, gdy inne metody zawiodą.  To samo odnosi się do metod operacyjnych/zabiegowych.

Podsumowując, jak się pozbyć rozstępów? 

 • Po pierwsze starajmy się zapobiegać ich powstaniu. Służą ku temu preparaty stosowane bezpośrednio na skórę – kremy, serum, olejki zawierające najlepiej silikon, wyciąg wąkroty azjatyckiej. 
 • Po drugie leczmy istniejące rozstępy.  W obu przypadkach warto działanie kremów, olejków i serum wspomóc delikatnym masażem.

 ROSILIMED OLEJEK oraz ROSILIMED SERUM to olejki leczące istniejące rozstępy oraz zapobiegające ich powstawaniu.  ROSILIMED OLEJEK i ROSILIMED SERUM długotrwale utrzymują nawilżenie skóry lepiej niż oleje[7], co wspomaga naturalne procesy naprawy skóry i usuwania rozstępów.

ROSILIMED SERUM posiada innowacyjny aplikator typu roll on.  Jest on idealny do delikatnego masażu skóry co dodatkowo zwiększa efektywność SERUM.  W okresie ciąży należy być szczególnie ostrożnym i delikatnym w wykonaniu masażu, aby nie indukować przedwczesnych skurczy porodowych.

 

 

Podczas gdy oleje są tłuste i lepią się, ROSILIMED OLEJEK i ROSILIMED SERUM po wyschnięciu tworzą niewidoczną barierę, która nie jest tłusta i nie lepi się utrzymując jednocześnie długotrwale nawilżenie skóry.

Olejki i Serum bardzo łatwo się rozprowadzają na dużych powierzchniach po skórze i nadają jej gładkość. Oba produkty są hipoalergiczne, a bezpieczeństwo działania ich składników potwierdzają liczne badania kliniczne.

ROSILIMED OLEJEK oraz ROSILIMED SERUM jest przeznaczony dla:

 • Kobiet w ciąży
 • Kobiet po ciąży
 • Dziewcząt i chłopców w okresie dojrzewania
 • Młodzieży i dorosłych w okresach zmiany wagi
 • Młodzieży i dorosłych w okresach treningu na siłowniach,

ROSILIMED OLEJEK oraz ROSILIMED SERUM usuwa, niweluje, zmniejsza widoczność istniejące rozstępy oraz zapobiega ich powstawaniu na:

 • brzuchu
 • pośladkach
 • udach
 • piersiach
 • plecach
 • łydkach

ROSILIMED OLEJEK oraz ROSILIMED SERUM na rozstępy należy stosować dwa razy dziennie na umytą oraz wysuszoną skórę. 

Usuwanie rozstępów to nie zabieg jednorazowy.  Usuwanie rozstępów wymaga cierpliwości i systematyczności.  Przebudowa skóry to powolny proces trwający kilka miesięcy a nawet i dłużej.  Nie poddawajmy się wytrwałość i systematyczność będą nagrodzone. 

Po nałożeniu ulatniają się lotne związki zawarte w ROSILImed, powstaje przeźroczysta błona stanowiącą barierę, dla wysuszania się skóry

Bariera jest przepuszczalna dla tlenu, podwyższa się nieco temperatura ciała, sprzyjając procesom tworzenia się prawidłowej warstwy naskórka

Bariera chroni skórę przed szkodliwymi wpływami środowiska zewnętrznego zapewniają, normalizuje poziom kolagenu, masaż aplikatorem ROLL ON poprawia ukrwienie i prawidłowe rozłożenie włókien


[1] Eur J Dermatol. 2014 Jul-Aug;24(4):435-43. doi: 10.1684/ejd.2014.2356. Managment of  scars: updated practical guidelines and use of silicones.  Meaume. S, Le Pillouer-Prost  A. Richert B. Vadoud.
[2] de Giorgi V, Sestini S, Mannone F, Papi F, Alfaioli B, Gori A, Lotti T.- The use of silicone gel in the treatment of fresh surgical scars: a randomized study. Clin Exp Dermatol. 2009 Aug;34(6):688-93.
[3] P. Zheng, R.M. Lavken, A.M. Kligman – Anathomy of Striae, British Journal of Dermatology Feb. 1985
[4] Sara Ud-Din, Sarah-Louise McAnelly, Alison Bowring, Sigrid Whiteside, Julie Morris, Iskander Chaudhry, Ardeshir Bayat: A double-blind controlled clinical trial assessing the effect
of topical gels on striae distensae (stretch marks): a non-invasive imaging, morphological and immunohistochemical study; Arch Dermatol Res (2013) 305:603–617 
[5] Mallol J, Belda MA, Costa D et al. Prophylaxis of striae gravidarum with a topical formulation. A double blind trial. Int J Cosmet Sci 1991; 13:51–7. 

[6] K. Korgavkar1 and F. Wang, Stretch marks during pregnancy: a review of topicalprevention. British Journal of Dermatology (2015) 172, pp606–615
[7] Badanie własne metodą przewodności warstwy rogowej naskórka.